Bruk, riskbruk och beroende

Riskbruk och beroendeproblematik

Specialistkurs för psykologer

Digital kurs
Kursstart: 24 september 2026

Om kursen

Bruk, riskbruk och beroende: Evidensbaserad bedömning och behandling av beroendeproblematik.

Riskbruk och beroendesjukdomar är vanligt förekommande bland patienter på alla nivåer i vården. Dessa tillstånd innebär ofta ett stort lidande för de drabbade och deras närstående och medför dessutom betydande samhällskostnader.

Dessvärre har det visat sig att vårdpersonal som arbetar med psykisk hälsa ofta har bristfällig kunskap om riskbruk och beroenden, vilket innebär att screening, bedömning, tidiga insatser och evidensbaserade behandlingar alltför ofta är bristfälliga eller uteblir. Det stigma som är kopplat till riskbruk och beroenden gör dessutom att många döljer sina problem – både för närstående och för vårdkontakter.

Beroendeproblematik har historiskt främst associerats med alkohol och droger, men på senare tid har även beteendeberoenden uppmärksammats i allt större utsträckning. För professioner som arbetar med psykisk ohälsa är det därför av stor vikt att kontinuerligt hålla sig uppdaterad på olika typer av beroenden, hur dessa kan ta sig i uttryck, förebyggas och behandlas.

Denna specialistkurs syftar till att ge en fördjupad förståelse av beroendeproblematik, såväl substans- som beteendeberoenden. Kursens upplägg består i föreläsningar, gruppdiskussioner och seminarier för att främja kunskapsutbyte och reflektion. Du får fördjupad kunskap om hur beroenden kan uppstå, vidmakthållas och behandlas, samt hur du tillsammans med vårdtagaren kan förebygga återfall. Du kommer även få kunskap i hur behandlingen kan individanpassas och hur samsjuklighet kan påverka beroendeproblematik. Kursen går även igenom aktuella och evidensbaserade behandlingsmetoder i både i teori och praktik där du får öva på att samordna insatser.

Datum

Startdatum: 24 september 2026.

Målgrupp

Kursen vänder sig i första hand till psykologer som arbetar i verksamheter där riskbruk och skadligt bruk förekommer men inte är primärt fokus för verksamheten. Detta innebär i praktiken de allra flesta vårdverksamheter då denna patientgrupp återfinns inom allt från primärvård och somatisk vård till öppenpsykiatri, specialistpsykiatri och tvångsvård. Det finns inga krav gällande att deltagare på kursen ska ha vana av att arbeta inom beroendevården.

Kursplan

Se fullständig kursplan: Kursplan-Bruk, Riskbruk och Beroende-HT26.pdf

Behörighet

Behöriga att söka kursen är legitimerade psykologer med grundläggande teoretisk och praktisk kunskap i kognitiv beteendeterapi. Kursen är möjlig att anmäla sig till oavsett om du genomför specialistutbildningen eller bara vill fördjupa dina kunskaper i ämnet.

Ackreditering

Kursen AKO573 ackrediteras som 1 fördjupningskurs inom Missbruk- och beroendepsykologi, Psykologisk behandling/psykoterapi, Forensisk psykologi samt Klinisk vuxenpsykologi. Kursen godkänns även som 1 breddkurs inom övriga specialiteter.

Kursanmälan

Anmäl dig under Kursanmälan genom att fylla i dina uppgifter och kurskoden: Bruk/riskbruk

Hitta kurs: